Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont
Portal Managementul Deseurilor
Portal actualizat la 25 Mai 2024
Un produs marca Rentrop&Straton

Achizitionarea produselor pentru utilizare proprie. Declararea ambalajelor

Raspuns oferit de Alexandra Grigore
Alexandra Grigore
responsabil mediu
Intrebare: Buna ziua, Am achizitionat de pe un site o husa de telefon - achizitia a fost facuta pe societate, factura a fost emisa din China- DIRECT PT SOCIETATEA NOASTRA. (site-ul de pe care a fost comandat produsul nu apare). Husa este pt telefonul unui angajat, nu o revindem, este o singura bucata. Speta similara este si achizitia unei singure imprimate pe care o utilizam la birou. Intrebare: Trebuie sa declaram cantitatea ambalajelor la OIREP si AFM? Gasesc in 249 anexa 1: r) introducere pe piata nationala - a face disponibil, pentru prima oara, un produs pe piata nationala. Persoana juridica cu sediul in Romania care, potrivit legislaiei aplicabile produsului respectiv, introduce pe piata nationala un produs, se considera ca fiind responsabil potrivit art. 16 alin. (1) si pentru ambalajul produsului. Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sau nu declarat daca il achizitionam pentru noi, nu il vindem!

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii Portal Managementul Deseurilor

Login utilizator


Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Achizitionarea produselor pentru utilizare proprie. Declararea ambalajelor

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 12 mai 2023.

Newsletter Portal Managementul Deseurilor

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portal Managementul Deseurilor si primesti cadou Raportul special "Obligatii pentru managerii de mediu in 2024"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare din categoria Cadru legislativ si obligatii



Nov162023

Ambalajele puse pe piata. Deseurile de lemn

de Alexandra Grigore valabil la 16 Nov 2023
Oct092023

Metodologia de calcul a cantitatii de deseuri

de Alexandra Grigore valabil la 09 Oct 2023
Oct032023

Colectarea deseurilor de ambalaje de la generatori

de Alexandra Grigore valabil la 03 Oct 2023
x