Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont
Portal Managementul Deseurilor
Portal actualizat la 27 Mai 2022
Un produs marca Rentrop&Straton

Contributii de 2% din venituri realizate din vanzare deseuri

Raspuns oferit de Portal Managementul Deseurilor
Portal Managementul Deseurilor
admin site
Intrebare: In conformitate cu OUG/196-2005 detinatorul deseurilor trebuie sa plateasca o contributie de 2% din veniturile realizate din vanzarea deseurilor. Sumele se retin la sursa de catre operatorii economici care desfasoara activitati de colectare si/sau valorificare a deseurilor, care au obligatia sa le vireze la Fondul pentru mediu; In cazul in care o societate vinde deseuri din lemn persoanelor fizice, pentru lemn de foc, in acest caz cine trebuie sa sa plateasca si sa declare 2% din veniturile realizate la fondul pentru mediu ?

Raspuns:

Conform Ordonanta de urgenta nr. 92/2021 privind regimul deseurilor, art. 23 - Responsabilitatea pentru gestionarea deseurilor, alin. (1) Producatorul de deseuri initial sau, dupa caz, orice detinator de deseuri are obligatia de a efectua operatiunile de tratare in conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) - (3) si art. 21 prin mijloace proprii sau prin intermediul unui operator economic autorizat care desfasoara activitati de tratare a deseurilor sau unui operator public ori privat de colectare a deseurilor in conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) - (3) si art. 21.

Nerespectarea art 23 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 20.000 lei la 40.000 lei, pentru persoanele juridice.

Astfel, conform legislatiei nationale privind regimul deseurilor, indiferent de natura deseurilor (in acest caz deseuri din lemn), acestea sunt tratate fie prin mijloace proprii (ex. daca detineti instalatii termice omologate, in anumite conditii de autorizare etc) fie se predau doar operatorilor economici care detin autorizatie de mediu pentru activitati de tratare (in acest caz colectare si/sau valorificare a deseurilor) si care ulterior au obligatia de a raporta si a achita contributia respectiva catre Fondul pentru Mediu, in conformitate cu cerintele legale specifice. 

Newsletter Portal Managementul Deseurilor

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portal Managementul Deseurilor si primesti cadou Raportul special "Top 5 spete de inters din sfera managementului deseurilor"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Nov012021

OUG 50/2019. Plata taxe AFM

de Portal Managementul Deseurilor valabil la 01 Nov 2021
Oct132020

Obligatiile de raportare SIATD

de Portal Managementul Deseurilor valabil la 13 Oct 2020
x