Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu
Portal actualizat la 9 Iun 2026
Un produs marca Rentrop&Straton
Consultanta oferita EXCLUSIV de profesionisti cu experienta, fara AI!

Ecotaxa si valorificarea deseurilor de ambalaje

Raspuns oferit de Portal Managementul Deseurilor
Portal Managementul Deseurilor
admin site
Intrebare: Va rog sa ma ajutati cu clarificarea unor aspecte in ceea ce priveste: 1. Ecotaxa 0,1 lei/bucata: - X SRL plateste ecotaxa pungi (pe care sunt inscriptionate denumirea firmei). Intrebare: In afara de faptul ca se plateste ecotaxa, pungile sunt si ambalaje de desfacere iar pentru acestea trebuie sa se plateasca si 2 lei/kg pentru introducerea lor pe piata ca si amabalaj? 2. Cantitatile de ambalaje generate din activitatea proprie (rezultate din importul de produse): - Activitatea companiei se bazeaza in cea mai mare parte pe importul de produse din care rezulta ambalaje (carton, folie plastic, lemn, metal); - In gestiunea firmei produsele sunt impartite pe grupe de produse; - Pentru determinarea cantitatilor de ambalaje s-a procedat in felul urmator: s-a luat pe fiecare grupa de produse produsul cel mai mare si produsul cel mai mic, s-a efectuat cantarirea fizica a ambalajelor produselor, dupa care s-a calculat greutatea medie a ambalajelor; - In urma efectuarii acestei operatiuni pe toate grupele de produse, s-a emis o decizie interna de catre administratorul firmei in care sunt stabilite greutatile medii ale ambalajelor pe grupe de produse si cu ajutorul carora se poate calcula cantitatile totala de ambalaje importate pe luna; Intrebare: Este corecta aceasta operatiune practicata mai sus? Daca nu, va rog sa imi spuneti ce ar trebuie sa fac ca sa fie in regula pentru stabilirea cantitatilor de ambalaje importate. 3. Ordinul nr. 1503/2017 , art. 23, alin. 2, lit. b - Cu privire la cantitatile de deseuri de ambalaje care au fost valorificate in baza contractului de prestari servicii prevazut la alin. 1, lit. b, pe tip de operatie de valorificare: Intrebare: Este necesar un certificat de valorificare din partea colectorului sau reciclatorului final in care sa se specifice operatia de valorificare si cantitatile pe tipuri de deseuri de ambalaje sau este suficienta autorizatia de mediu a colectorului sau reciclatorului? Certificatul de valorificare este ok daca se da la sfarsitul anului pe toata cantitatea de deseuri de ambalaje valorificate sau este necesar lunar? Va multumesc anticipat!

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii logati. Clic aici pentru a intra in cont

x