Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu
Portal actualizat la 9 Iun 2026
Un produs marca Rentrop&Straton
Consultanta oferita EXCLUSIV de profesionisti cu experienta, fara AI!

Gestionarea ambalajelor devenite deseuri pe teritoriul national

Raspuns oferit de Portal Managementul Deseurilor
Portal Managementul Deseurilor
admin site
valabil la 26 Iul 2017
Intrebare: Societatea noastra, X, aduce sporadic din UE piese de schimb comandate de clienti. Acestea sunt amabalate in cutii de carton si in majoritatea cazurilor trimise ca atare la clienti; in unele cazuri coletul se desface si se reambaleaza in cutii separate pentru a fi trimese mai multor clienti. Ambalajul are, in majoritatea cazurilor, sub 1 kg. Pe de alta parte avem contract cu o societate autorizata unde predam (vindem la preturi infime) deseuri de hartie si carton (pliante, ciorne, etc.) Mentionam ca respectiva societate ne-a informat ca, fiind vorba de o cantitate anuala mica (2 - 300 kg) nu ne va da dovada trasabilitate pentru ca i-ar genera costuri care nu se acopera. In aceasta situatie am dori sa stim : 1. la ce rubrica din declaratie putem inscrie cantitatea predata efectiv ? 2. cum putem proceda sa inscriem cantitatea efectiv valorificata avand in vedere ca programul nu permite inscrierea unei cantitati mai mari decat cea declarata ca introdusa. 3. in cazul nostru concret trebuie sa ne inscriem / declaram undeva ? 4. cum tinem gestiunea deseurilor care nu provin de la bunurile introduse in tara ?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii logati. Clic aici pentru a intra in cont

Articole similare din categoria Cadru legislativ si obligatii



x