Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu
Portal actualizat la 9 Iun 2026
Un produs marca Rentrop&Straton
Consultanta oferita EXCLUSIV de profesionisti cu experienta, fara AI!

Gestionarea substantelor chimice expirate

Raspuns oferit de Portal Managementul Deseurilor
Portal Managementul Deseurilor
admin site
Intrebare: Buna ziua, Va rog un raspuns pentru urmatoarele: 1. Substantele chimice expirate, exemplu cianuri se pot preda spre eliminare catre un operator economic autorizat sa transporte si sa elimine aceste categorii de deseuri? Binenteles acesta trebuie sa detina autorizatie de transport deseuri periculoase, inclusiv sa elimine deseul expirat? 2. De exemplu unele materii prime la transport pot sa contina saculeti cu silicagel pentru a absorbi umiditatea. In ce fel de categorie de deseuri se incadreaza acest tip de deseu (codul de deseu) si daca este periculos sau nu? 3. De exemplu un operator economic ce are o curte unde sunt plantati copaci, frunzele galbene ce rezulta toamna trebuie incadrate pe deseuri vegetale si mentionate in evidenta de gestiune de deseuri la raportarea catre Agentia de Mediu? 4. Daca au loc amenajari interioare, in cadrul unui operator economic, si rezulta deseuri rezultate din constructii, iar firma ce realizeaza aceste activitati nu le preiau, si pentru aceasta trebuie sa se deschida fisa de gestiune deseuri si declarata la Agentiei? inclusiv trimis notificarea catre agentie? Multumesc,

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii logati. Clic aici pentru a intra in cont

Articole similare din categoria Cadru legislativ si obligatii



x