Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu
Portal actualizat la 9 Iun 2026
Un produs marca Rentrop&Straton
Consultanta oferita EXCLUSIV de profesionisti cu experienta, fara AI!

Ministrul Mediului: 2019 este anul in care economia circulara va incepe in Romania

Raspuns oferit de Portal Managementul Deseurilor
Portal Managementul Deseurilor
admin site

Anul 2019 este anul in care economia circulara va incepe in Romania, iar industria de reciclare se va forma ca atare, a declarat ministrul Mediului, Gratiela Gavrilescu, la Galati, in cadrul unei conferinte de presa.

Ministrul a mai anuntat ca depozitele de deseuri municipale nu vor mai exista, pana in anul 2050, iar deseurile vor fi transformate in resursa si, astfel, vor putea fi reciclate in totalitate.

"Fiecare roman trebuie sa stie ca anul 2019 este anul in care economia circulara, ca si concept, va incepe in Romania, iar industria de reciclare, in 2019, se va forma ca atare si locurile de munca se vor inmulti.

Si tot in 2019 cream conceptul, cu bataie lunga pana in 2050, ca deseul sa devina resursa din acea denumire pe care noi o folosim uzual, gunoi, resursa principala, iar in 2050 aceste depozite de deseuri municipale sa nu mai existe si deseul, transformandu-se in resursa, sa poata sa fie reciclat in totalitate", a precizat Gavrilescu, potrivit Agerpres.

"Anul 2019 nu va fi numai anul pornirii industriei de reciclare, dar va fi si anul in care Romania detine pentru prima data presedintia Consiliului Uniunii Europene. Trebuie sa ne mandrim cu lucrul acesta si, chiar daca au fost fel de fel de rautati la adresa Romaniei si chiar a romanilor, ca nu suntem pregatiti, ca nu vom face fata la o astfel de presedintie, vreau sa va anunt ca toate ministerele fac fata presedintiei Consiliului Uniunii Europene, ca deja multe dintre dosarele legislative au fost inaintate catre Parlamentul European (PE), pentru vot.

Inclusiv Ministerul Mediului, intr-un timp record, a reusit pe doua dosare, respectiv, dosarul pentru reducerea emisiilor de dioxid de carbon pentru autovehiculele grele, sa fie trimis saptamana aceasta pentru vot la PE. Tot saptamana aceasta reusim si pe poluantii organici persistenti. Ne-am aplecat rapid asupra lor, am stiut cum sa facem negocierile la Bruxelles", a sustinut ministrul.

Viceprim-ministrul Romaniei si ministrul Mediului, Gratiela Leocadia Gavrilescu, a participat, joi, 21 februarie, la Galati, la lucrarile celei de-a VI-a conferinte regionale privind gestionarea deseurilor – "Dezvoltarea capacitatii administrative a Ministerului Mediului de a implementa politica in domeniul managementului deseurilor si al siturilor contaminate".


x