Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Contul meu Inregistrare cont
Portal Managementul Deseurilor
Portal actualizat la 25 Octombrie 2021
Un produs marca Rentrop&Straton

Taxe pentru substantele pure - clasificate ca periculoase

Raspuns oferit de Portal Managementul Deseurilor
Portal Managementul Deseurilor
admin site
valabil la 24 Sep 2021
Intrebare: Va rugam sa ne precizati daca trebuie sa declaram si sa platim la AFM taxa de 2% doar pentru substantele pure, clasificate ca periculoase pentru mediu,puse pe piata,sau trebuie sa platim si pentru substantele din amestecuri sauamestecurile clasificate ca periculoase pentru mediu.

Raspuns:

Conform Ordinului  nr. 578/2006 pentru aprobarea Metodologiei de calcul al contribut╠Žiilor s╠Ži taxelor datorate la Fondul pentru mediu, substantele pentru care se datoreaza contributia de 2% la Fondul pentru mediu sunt cele clasificate ca fiind periculoase pentru mediu prin Regulamentul (CE) nr. 1.907/2006 al Parlamentului European si al Consiliului privind inregistrarea, evaluarea, autorizarea si restrictionarea substantelor chimice (REACH).

Conform definitiilor prevazute in acest Regulament, art. 3: 

(1) Prin „substanta” se intelege un element chimic si compusii acestuia in stare naturala sau obtinuti prin orice proces de fabricatie, inclusiv orice aditiv necesar pentru a-i conserva stabilitatea si orice impuritate care rezulta in urma procesului utilizat, dar excluzand orice solvent care poate fi separat fara sa afecteze stabilitatea substantei sau sa ii modifice compozitia;
(2) Prin „preparat” se intelege o solutie sau un amestec compus din doua sau mai multe substante.


Coroborand precizarile anterioare, putem concluziona ca obligativitatea declararii catre Fondul pentru Mediu revine doar substantelor introduse pe piata nationala, nu si preparatelor, amestecurilor de substante sau substantelor din amestecuri, asa cum sunt definite anterior si doar in situatia in care aceste substante sunt periculoase pentru mediu (daca in fisa cu date de securitate prezinta fraze de pericol H400+).

Newsletter Portal Managementul Deseurilor

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portal Managementul Deseurilor si primesti cadou Raportul special "Top 5 spete de inters din sfera managementului deseurilor"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


Articole similare

Apr082021

Declarare paleti import. Obligatii AFM

de Portal Managementul Deseurilor valabil la 08 Apr 2021
Oct132020

Obligatiile de raportare SIATD

de Portal Managementul Deseurilor valabil la 13 Oct 2020
x